piątek, 19 listopada 2021

Struktura prezentacji dylematu (przypomnienie)

 

Zalecana struktura propozycji własnego dylematu odniesiona do modelu podejmowania decyzji etycznych powinna być następująca (uaktualnienia na podstawie korespondencji z autorami dylematów własnych i z listy):

  • intelektualne zdefiniowanie i własny krytyczny opis przypadku (uwzględniający zasadę realizmu) [Jeśli czytelnik ma sam podejmować decyzje w sprawie przedstawianego dylematu, to warto podać mu możliwie wiele informacji merytorycznych i kontekstowych, aby (subiektywnie) mógł to zrobić]
  • zdefiniowanie/opisanie tego konkretnego problemu intelektualnie: jaka jest moralna intensywność problemu? czy znasz precedensowe rozwiązania? kim są strony? czyje i jakie dobro/wartości/interesy są tu zagrożone oraz czym są zagrożone? 
  • krótki opis /definicja problemu? przed jakim wyborem stoi opisywany psycholog? jakich emocji moralnych doświadczają strony?
  • zdefiniowanie/opisanie tego konkretnego problemu emocjonalnie: jakim rozwiązaniem przypuszczalnie zainteresowane są strony? co strony uważają za dobre? co Ty uważasz za dobre? dlaczego przypuszczalnie strona tego chce? jakie dobro przynosi jej preferowane rozwiązanie?
  • czy da się tu zastosować (dowolny) Kodeks Etyki Zawodowej? jeśli tak, to jaki jego przepis; jeśli przepisy są sprzeczne, to na czym sprzeczność polega; ew. jak przepis zinterpretować? jeśli nie, to czy jest w decyzję uwikłane prawo? na czym polega sprzeczność wymagań kodeksowych i prawnych? jaki jest kontekst kulturowy, religijny itp. dylematu?
  • określenie możliwych działań; określenie możliwych długo- i krótkookresowych konsekwencji potencjalnych działań
  • W podsumowaniu: Wybrane optymalne działanie. Propozycja proceduralizacji (zasady ogólnej) .

Podsumowanie zamieszcza autor dylematu (jak zwykle za moim pośrednictwem) po zakończeniu dyskusji na blogu, ale nie później, niż 4 dni przed pierwszym terminem egzaminu kursowego, w postaci komentarza o następującej formalnej strukturze:

  • spis osób biorących udział w dyskusji (to będzie podstawa doliczania im punktów)
  • omówienie grup stanowisk i propozycji rozwiązań
  • własna propozycja rozwiązania i jego uzasadnienie.

 

UWAGA: komentarz/podsumowanie może mieć tylko co najwyżej 4 096 znaków (ze spacjami)!

W poprzednich latach panowała w tej sprawie większa dowolność (post z 21.04.2017), co jednak nie odbiera poprzednim propozycjom waloru przykładu czy inspiracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Udział w dyskusji nad dylematem.