czwartek, 9 stycznia 2020

Dylemat własny: „Współpraca”

Pracujesz jako certyfikowanym seksuologiem i psychoterapeutą w nurcie psychodynamicznym. Zgłasza się do Ciebie pacjentka, która uskarża się na bolesne skurcze pochwy oraz duży lęk, który uniemożliwia jej współżycie seksualne. Po przeprowadzonej diagnozie funkcjonowania seksualnego oraz diagnozie u lekarza ginekologa (w celu wykluczenia zaburzeń somatycznych) pacjentka uzyskuje rozpoznanie pochwicy nieorganicznej (F52.5.). Razem z pacjentką zgadzacie się na podjęcie terapii psychoseksualnej, w celu złagodzeniu negatywnych objawów oraz lęku. Ze względu na wysoki poziom lęku u pacjentki, została podjęta współpraca z psychiatrą, który zaproponował pacjentce leki z grupy SSRI. 
Po 3 miesiącach współpracy kontaktuje się z Tobą fizjoterapeuta pacjentki, który dowiedział się, że prowadzisz terapię pacjentki. Fizjoterapeuta informuje, że prowadzi fizjoterapię tej samej pacjentki. Podczas swojej pracy fizjoterapeutycznej z pacjentką napotyka na pewne trudności: pacjentka podczas zabiegów zaczyna płakać i trudno jej się uspokoić, nie stosuje w domu zaleceń, a podczas fizjoterapii odmawia wielu zabiegów. Fizjoterapeuta stosuje do Ciebie prośbę o udostępnienie notatek z sesji, aby mógł się lepiej przygotować do prowadzenia zabiegów, oraz zrozumieć i odpowiednio reagować na wybuchy płaczu pacjentki. 
Na czym polega dylemat?
Dylemat polega na tym, czy wchodzenie psychoterapeuty we współpracę z fizjoterapeutą i uchylenie tajemnicy zawodowej jest w tym przypadku wskazane. W jakim zakresie przekazanie przez terapeutę informacji o pacjentce jest uzasadnione jej dobrem i jakie konsekwencje mogą się z tą decyzją wiązać. 
Poruszony dylemat odnosi się do konfliktu między prywatnością pacjentki a pozytywnymi następstwami ujawnienia informacji innemu specjaliście. 

Kodeksowy kontekst problemu
Kodeks etyczno-zawodowy psychologa PTP
  • 21 Psychologa obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Ujawnienie wiadomości objętych tajemnicą zawodową może nastąpić jedynie wtedy, gdy poważnie zagrożone jest bezpieczeństwo klienta lub innych osób. (…)
  • 23 Współpracując ze specjalistami z innych dziedzin lub korzystając z ich konsultacji (tj. wykonując badanie na ich zlecenie), psycholog udostępnia wyniki własnych badań tylko w takim stopniu, w jakim jest to potrzebne. Informuje przy tym o konieczności utrzymania tych danych w tajemnicy.
Kodeks etyczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego
  • 24. Seksuolog jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji dotyczących pacjenta, o jakich dowiedział się w trakcie wykonywania zawodu. (…) Uchylenie tajemnicy zawodowej może mieć miejsce tylko w sytuacjach, gdy pacjent stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia swojego lub innych oraz w sytuacjach przewidywanych przez prawo. (…)
  • 50. Seksuolog powinien w miarę możliwości zapewniać wsparcie innym przedstawicielom tego zawodu.
Kodeks etyki psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej (http://ptppd.pl/kodeks-etyki-psychoterapeuty/
  • Psychoterapeuta psychodynamiczny ma obowiązek dbać o tajemnicę procesu psychoterapeutycznego, co oznacza zachowanie poufności wszystkich informacji przekazywanych przez pacjenta oraz faktu jego udziału w procesie psychoterapii.
  • Tajemnica może być uchylona, na prośbę pacjenta lub (jeśli to możliwe) po wcześniejszym poinformowaniu pacjenta, wówczas gdy istnieje niebezpieczeństwo związane z zagrożeniem  jego życia lub życia czy zdrowia innych osób.

Zagrożone dobra
  • Poufność i tajemnica zawodowa.
  • Złamanie kontraktu.
  • Brak pewności, że fizjoterapeuta również przestrzega kodeksu etycznego.

Potencjalne rozwiązanie problemu 
  1. Psychoterapeuta powiadomi swoją pacjentkę, o prośbie fizjoterapeuty i przedstawi pacjentce jakie potencjalne korzyści oraz zagrożenia mogą wiązać się z decyzją. Zadaniem terapeuty - w sytuacji gdy pacjentka się zgodzi na przekazanie informacji fizjoterapeucie - będzie wypracowanie z pacjentką jaki zakres informacji  będzie chciała aby został przekazywany między specjalistami.
  2. Psychoterapeuta podejmie współpracę z fizjoterapeutą bez informowania o tym pacjentki, w celu „zachowania” negatywnych odczuć pacjentki podczas kontaktu z fizjoterapeutą i pracy nad tymi emocjami podczas swojej psychoterapii. 
  3. Psychoterapeuta odmówi współpracy.
  4. Psychoterapeuta odmówi współpracy, jednocześnie informując o tym pacjentkę. 

Konsekwencje każdego rozwiązania 
  1. Psychoterapeuta podejmie współpracę w momencie uzyskania zgody pacjentki, oraz ustalenia zakresu informacji, które będą przekazywane sobie specjaliści. Psychoterapeuta będzie mógł korzystać z informacji od fizjoterapeuty i pacjentki. Ważnym zagadnieniem jest aby pacjentka w tej sytuacji nie doświadczyła, że fizjoterapeuta i psychoterapeuta są „w zmowie” i posiadają więcej informacji niż ona sama. 
  2. Psychoterapeuta podejmie współpracę z fizjoterapeutą bez informowania o tym pacjentki - jest to sytuacja, w której psychoterapeuta nie da wszystkich notatek/informacji, ale dostosuje te informacje do optymalnego minimum, które może przynieść korzyść dla pacjentki. Podczas współpracy będą mogli nadzorować aby obydwie formy leczenia odbywały się w dopasowaniu do swoich technik i etapów. Terapeuta będzie mógł informować fizjoterapeutę czy pacjentka jest gotowa na odpowiednie formy leczenia. Psychoterapeuta podejmie psychoedukację względem fizjoterapeuty jak radzić sobie z emocjami pacjentki (np. gdyby zaczęła płakać w trakcie) oraz jak fizjoterapeuta powinien dostosować swoją pracę do towarzyszących pacjentce emocji. Dużym zagrożeniem jest brak pewności o przestrzeganiu zasady poufności przez fizjoterapeutę. 
  3. Psychoterapeuta odmówi współpracy - psychoterapeuta nie może dotykać pacjentki, a niektóre jego zalecenia (np. ćwiczenia mięśni dna miednicy), mogą zostać źle zrozumiane/ wykonywane czego konsekwencją może być pogorszenie stanu pacjentki. Psychoterapeuta nie będzie wiedział na jakim etapie leczenia jest fizjoterapeuta, a ich terapię mogą wzajemnie ze sobą kolidować (np. nieodpowiedni czas zalecenia dilatorów). Lęk odczuwany przez pacjentkę podczas fizjoterapii będzie mógł być materiałem do pracy podczas sesji terapeutycznej. 
  4. Psychoterapeuta odmówi współpracy, jednocześnie informując o tym pacjentkę - taka sytuacja pozwoli terapeucie pokazać pacjentce obszar pracy, który mogą wspólnie podjąć. W tej sytuacji również lęk odczuwany przez pacjentkę podczas fizjoterapii będzie mógł być materiałem do pracy podczas sesji. Terapeuta będzie mógł pracować na subiektywnym doświadczeniu fizjoterapii przez pacjentkę, co może przynieść pozytywne rezultaty.

Wyjaśnienie przykładowych niejasności 

  • Zalecenia ESSM dopuszczają podczas leczenia pochwicy nieorganicznej (F52.5.) możliwość korzystanie z pomocy fizjoterapeutów przez pacjentki.
  • Dilatory (Rozszerzadło Hegara) – narzędzia stosowane w medycynie, mające postać okrągłego w przekroju walca o określonej średnicy. Stosowane do poszerzania średnicy kanału szyjki macicy.
Zapraszam do dyskusji
Mateusz Białas

5 komentarzy:

  1. Uważam, że psycholog nie powinien pokazywać fizjoterapeucie żadnych notatek ze swoich sesji z ich pacjentką bez jej wiedzy, wda. Byłoby to niezgodne z kodeksem etycznym tego zawodu, byłoby to nierespektowanie prawa pacjentki do godności, autonomii, prywatności, poufności. Byłoby to też złamaniem kontraktu oraz tajemnicy zawodowej, życie pacjentki nie wydaje się bezpośrednio zagrożone. Sądzę, że najrozsądniejszym rozwiązaniem tego dylematu byłoby, tak jak twórca tego dylematu zaproponował, powiadomienie pacjentki o prośbie fizjoterapeuty, przedstawienie jej potencjalnych korzyści oraz zagrożeń tej sytuacji. W razie zgody konieczne wydaje się wspólne uzgodnienie z pacjentką, w jaki zakresie oraz czego dokładnie dotyczyć mogą te informacje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Terapeuta nie powinien pokazywać notatek fizjoterapeucie, gdyż jest to wchodzenie w historię pacjentki bez jej wiedzy. Może natomiast udzielić porady, jak powinno się postępować w takich przypadkach by uspokoić pacjentkę, polecić próbę rozmowy lub - w najlepszym przypadku - porozmawiać o tym z pacjentką i przedstawić jej, jak wygląda sytuacja oraz czego mogą dotyczyć udzielone informacje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uważam, że terapeuta nie powinien przekazywać żadnych informacji fizjoterapeucie. Zależnie od źródła owej informacji (o ile nie była to sama pacjentka) zaprzeczyłabym jakimkolwiek relacją z pacjentką. Jeśli fizjoterapeuta otrzymał informację o terapii od pacjentki, poradziłabym mu porozmawianie z naszą wspólną pacjentką i poproszenie jej o formalną zgodę o dostarczenie przydatnych informacji, którą ona mogłaby lecz nie musiałaby dawać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Podsumowanie dylematu własnego “Współpraca”:
    Data rozpoczęcia: 9 stycznia 2020
    Data zakończenia: 28 stycznia 2020

    Osoby biorące udział w dyskusji:
    Młodzikowska Weronika
    Śmigielska Marta
    Wiatrowska Agnieszka

    Proponowane rozwiązania i argumenty za nimi przemawiające:
    1. Powiadomienie pacjentki o prośbie fizjoterapeuty, przedstawienie jej potencjalnych korzyści oraz zagrożeń tej sytuacji. W razie zgody, wspólne uzgodnienie z pacjentką, w jakim zakresie oraz czego dokładnie dotyczyć mogą przekazywane informacje.
    2. Udzielić porady fizjoterapeucie, jak postępować w takich przypadkach by uspokoić pacjentkę.
    3. Jeśli fizjoterapeuta prosi o informację, to zaprzeczyć jakimkolwiek relacjom z pacjentką. Jeśli pacjentka wystosowuje prośbę to uzyskać od niej formalną zgodę.
    Odniesienie się do rozwiązań w komentarzach:
    1. Zgadzam się z komentującą, że pokazanie fizjoterapeucie byłoby nadużyciem. Propozycja rozwiązania dylematu jest spójna z jedną, którą zaproponowałem. Ważne jest tutaj uwzględnienie zgody pacjentki i zakres przekazywanych informacji.
    2. Propozycja psychoedukacji fizjoterapeuty jest ciekawym pomysłem. Pani Wiatrowska słusznie podkreśla świadomą zgodę pacjentki i zakres przekazywanych informacji.
    3. Zaprzeczenie relacjom z pacjentką wydaje się rozsądne, jeśli nie jesteśmy w stanie zweryfikować czy fizjoterapeuta faktycznie pracuje z naszą klientką. Poproszenie pacjentki o formalną zgodę rozumiem jako zawarcie kontraktu, który miałby wiązać i chronić pacjentkę.
    Rozwiązanie preferowane przeze mnie:
    Rozpoczynając dylemat najbliższa była mi propozycja, aby uzyskać od pacjentki zgodę i ustalić zakres współpracy specjalistów. W momencie braku zgody pacjentki na współpracę wydaje się rozsądne zaproponować fizjoterapeucie psychoedukację, przy podkreśleniu, że będzie to wiedza uniwersalna, która pomoże fizjoterapeucie w pracy, ale nie przyczyni się do potencjalnej identyfikacji wątków z historii pacjentki. Problemem wydaje się zakres informacji, które terapeuta miałyby przekazywać. Ciekawą propozycją wydaje mi się stworzenie kontraktu, w którym specjaliści z pacjentką ustalą zasady i zakres współpracy. Naszym celem powinno być zawsze dobro i poszanowanie pacjentki.

    Chciałbym podziękować Panu Profesorowi za publikację dylematu, oraz wszystkim uczestniczkom dyskusji.
    Z wyrazami szacunku,
    Mateusz Białas

    OdpowiedzUsuń

Udział w dyskusji nad dylematem.